alcheimera slimībaAprakstot vispārināti, Alcheimers ir slimība, kuras pamatā ir nervu sistēmas slimība, kas attīsta nenovēršamas komplikācijas cilvēka smadzenēs. Slimības izraisītāji iespējams ir šādi būtiski faktori kā gadu skaits un tā radītās izmaiņas organismā, ģenētika, kā arī citas saslimšanas. Apkopojot slimības simptomus un izpausmes, var nojaust – tie nepārprotami cilvēkam izraisa neirobioloģiskus traucējumus.
Diagnoze Alcheimers – ir neirobioloģiska slimība, kas samērā izplatīta vecāka gadu gājuma cilvēkiem. Vairums tiem, kas ir 65 līdz 70 gadus veci. Saņemot diagnozi Alcheimers, pacients lielākoties ir samulsis, jo baida nezināšana par tās komplikācijām un slimības izpausmēm.

Samērā bieži slimnieki un līdzcilvēki uzskata, ka Alcheimers radies pēkšņi. Taču veiktajos pētījumos ir apgalvots, ka slimība progresē vairāku gadu laikā. Agrīnos simptomus var novērot pat 40 līdz 50 gadu vecumā. Veiktie izmeklējumi parāda, ka ikkatram slimniekam Alcheimera izpausmes iespējami ir citādas par citiem. Vienam tie ir atmiņas apgrūtinājumi, taču dažam kustību un citi funkcionalitātes traucējumi.

Kādi ir Alcheimera simptomi un tā izpausmes

Alcheimera pacientiem populārākās Alcheimera pazīmes saistās kā uzvedības maiņā, gan arī dažāda veida kustības defektos. Kā piemēram nepamatotas, neparedzamas un pēkšņas garastāvokļa izmaiņas, nevarēšana sakopot domas veicamajiem darbiem. Kā viena no kritiskām slimības iezīmēm ir tuvu cilvēku neatcerēšanās, nespēja sakopot domas runai un orientēšanās spēju zudums. Kad slimnieks saskaras ar pēdējo no uzskaitītajām pazīmēm, viņš var apjukt pat ļoti labi pazīstamā lokācijā.

Izšķir trīs simptomu vienumus, kas nosaka Alcheimera slimības iespējamo stadiju:

1.   Izmaiņas darbībā

Parādās grūtības izjust balansu, līdz ar to ir nedrošas kustības. Šādu ikdienas aktivitāšu veikšana kā apģērbšanās, personiskās higiēnas uzturēšana, rīkošanās ar finanšu līdzkļiem rada lielas problēmas.

2.   Izmaiņas uzvedībā un attieksmē

Pārlieku palielināts uzbudinājums, neparedzama agresivitāte un ēstgribas trūkums – šīs ir tikai dažas no slimnieka darbību izmaiņām, kas raksturīgas Alcheimera pacientiem. Bieži šīs izmaiņas ir iemesls, kādēļ ģimenes nolemj slimnieku ievietot aprūpes iestādē.

3.Kognitīvās izmaiņas

Pie šīs izmaiņu grupas īpaši var atzīmēt īslaicīgās atcerēšanās pavājināšanos. Piemēram, nespēja atcerēties tikko bijušus atgadījumus un lietu atrašanās vietu mājās, iepriekš pasacītā neatcerēšanos u.tml..
Izmaiņas kognitīvajā sistēmā slimnieku var novest pie nespējas pilnvērtīgi parūpēties par sevi un nodrošināt sava organisma pareizu funkcionēšanu un veselības saglabāšanu.
Samērā populāra Alcheimera izpausme ir problēmas atpazīt ģimeni un tuvus cilvēkus. Agrīnie simptomi, kas var norādīt uz potenciālu Alcheimeru ir: atcerēšanās problēmas, taktiskuma deficīts, vienaldzība, kavēta spriešana un krasas garastāvokļa maiņas.
Vairums tuvinieku uzskata, ka šādas veselības izmaiņas ir normāla vecuma un to izraisīto izmaiņu parādība. Tomēr Alcheimera slimībai šīs norādītās pazīmes ir vairāk spilgtākas un tās apgrūtina ikdienas darbības.

Kas var būt riska faktori

Ir veikti neskaitāmi pētījumi, lai uzzinātu šīs slimības veicinātāju. Taču ekspertiem to vēl nav izdevies noskaidrot.
Iedzimstība, vecums un slimības vēsture – šie ir faktori, kas varētu iespaidot saslimšanu ar Alcheimeru.
-Gadi. Ievērojamas slimības pazīmes parādās tieši gados vecākiem cilvēkiem.
-Iedzimtība. Pētot slimības rašanos, eksperti ir secinājuši – ar Alcheimeru iespējams saslimt arī tās pārmantojamības rezultātā.
-Citas slimības un veselības problēmas. Kā, piemēram, insults, paaugstināts asinsspiediens un augsts holesterīna līmenis. Lai ierobežotu Alcheimera progresu, slimnieka ārstēšana ir ar dažādu zāļu palīdzību, vitamīniem.
Visos saslimšanas gadījumos slimniekiem tiek paziņots par Alcheimera sarežģīto uzbūvi un to, ka tās ārstēšana prasīs daudz laika, pūļu un pacietības.