Tie transporta līdzekļa īpašnieki, kuri ir aktīvi ceļu satiksmes dalībnieki, ir pārliecināti, cik liela nozīme ir piemērotas apdrošināšanas polises izvēlei. Šobrīd pieejami vairāki apdrošināšanas varianti, tādēļ būtiski saprast visas nianses, lai varētu izvēlēties piemērotāko variantu.

OCTA

OCTA ir sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. OCTA apdrošināšana atmaksā zaudējumus, ko transportlīdzekļa vadītājs ir nodarījis trešās personas veselībai vai īpašumam avārijā, kas noticis viņa vainas dēļ. OCTA apdrošināšana ir obligāti vajadzīga ikvienam spēkratam, kas piedalās ceļu satiksmē

Maksimālais pieejamais atlīdzības apmērs ir 5 000 000 eiro neatkarīgi no cietušo personu skaita, bet mantai līdz 1 000 000 eiro neatkarīgi no trešo personu skaita. Šo iemeslu dēļ būtiski sekot līdzi polises derīguma termiņam. Autovadītāju ērtībām apdrošinātāji un polišu salīdzināšanas portāli nereti piedāvā bezmaksas atgādinājuma nosūtīšanu noteiktu brīdi pirms polises termiņa beigām.

KASKO

Otrs apdrošināšanas veids ir KASKO apdrošināšana. Šī apdrošināšana sedz zaudējumus, kas radušies konkrētā auto īpašnieka izraisītā ceļu satiksmes negadījumā vai tad, ja mašīna tiek apzagta vai nolaupīta. KASKO sedz automašīnas remonta izmaksas. KASKO polises iegāde nav obligāta prasība, tomēr, ja transportlīdzeklis iegādāts līzingā vai kredītā, polises noformēšana ir obligāta . KASKO apdrošināšana ir pieejama daudzveidīgam transportlīdzekļu klāstam – ne vien vieglajām automašīnām, bet arī kravas automašīnām, autobusiem, traktoru tehnikai, motocikliem.

Atšķirībā no OCTA polises, KASKO apdrošināšana nodrošina daudzveidīgāku risku segumu. Piemēram, standarta KASKO apdrošināšana visbiežāk ietver to zaudējumu segšanu, kuri radušies:

> Citu personu prettiesisku darbību dēļ;
> Ceļu satiksmes negadījuma rezultātā;
> Dēļ dabas stihiju izraisītajiem bojājumiem

KASKO apdrošināšana, tāpat kā OCTA, ērti noformējama internetā. Izdevīgākos piedāvājumus ātri uzzināsi ievadot informāciju kalkulatorā – tas atvieglos izvēli.

OCTA un KASKO polišu cenas ietekmē vairāki kritēriji, piemēram, transportlīdzekļa veids un vecums, autovadītāja vecums un pieredze. Polises cenu vienkārši uzzināt, izmantojot kādu no OCTA vai KASKO kalkulatoriem.

Kā veidojas polises cena?

Kā minēts iepriekš, OCTA un KASKO polišu izmaksas katrā indivduālā gadījumā tiek aprēķināta atsevišķi.

Piemēram, OCTA polises izmaksas ietekmē termiņš, uz kuru apdrošināšana noformēta, transportlīdzekļa pilna masa, vecums un reģistrācijas vieta, transportlīdzekļa īpašnieka juridiskais statuss, kā arī autovadītāja vecums, braukšanas stāžs un vēsture. Nosakot, cik maksā KASKO apdrošināšana, tiek vērtēta arī spēkrata vērtība, izvēlētie apdrošināšanas riski un pašriska lielums.